انواع روش های طراحی سایت

در این مقاله قصد داریم از گذشته طراحی سایت تا حالا رو یکم واکاوی کنیم و با انواع روش های طراحی سایت از گذشته تا به امروز مطلع بشیم.

پی بردن به اهمیت وب سایت

بعد از شروع روی آوردن مردم دنیا به اینترنت صاحبین کسب و کار هم شروع به تبلیغات و فعالیت روی این بستر شدند. خیلی از این فعالیت ها در قالب طراحی یک وب سایت حرفه ای بود و برخی دیگه به تبلیغات هزینه هایی رو اختصاص میدادند! اما برنده ها کسانی بودند که سایت داشتند.

چرا؟

چون با داشتن وب سایت تونستن ترافیک بگیرند و تبلیغاتشون براشون دائمی شد و موفقیت های بسیار زیادی به دست آوردن و فروش چند برابر رو تجربه کردن. خب همین مسئله باعث جدی تر شدن نگاه اون ها به این دنیای عجیب و غریب و دوست داشتنی شد. با روی کار اومدن موتور جستجو گوگل و جا افتادن این موتور جستجو بین مردم صاحبین سایت ها هم باید خودشون رو با قوانین این وب سایت همراه میکردن و این اتفاق هم افتاد و امروزه سایت هایی که در رتبه های اول گوگل قرار دارند قطعا با رعایت قوانین گوگل است. البته نا گفته نمونه که گوگل هم امتیاز های بسیار خوبی به این شغل ها داد و باعث پیشرفت اون ها شد 🙂

سایت با طرح قدیمی,طراحی سایت قدیمی
نمونه یک سایت با طراحی قدیمی

سایت ثابت (Static Website)

نوع اول سایت های ارائه شده در دنیا که به عنوان سایت معرفی محصولات بود و هر شرکت برای خود یک سایت طراحی می کرد و این سایت های حکم کاتالوگ آنلاین را برای شرکت ها داشتند که برای معرفی خود شرکت و محصولات به کار گرفته میشد.

این نوع سایت کاملا بر پایه کد نویسی بود و فرد عادی قادر به تغییر عناصر در سایت نبود و فقط شخصی که مسلط به زبان برنامه نویسی وب بود میتوانست این سایت را مدیریت کند و البته مدیریت این سایت ها به سختی انجام میشد و عموما برای کسانی مناسب بود که در سال تغییرات به تعداد دفعات پایین داشتند

سایت پویا (Dynamic Website)

با روی کار آمدن سایت‌های پویا دنیای وب رنگ تازه ای گرفت. فرصتی پیش آمده بود تا هر کس بتواند سایت خود را مدیریت کند آن هم بدون داشتن علم برنامه نویسی! با روی کار آمدن این نوع سایت ها مخاطبان آزادانه عناصر داخل سایت را میتوانستند تغییر دهند و سایت را به راحتی به روز کنند و محتوا جدید در آن ها قرار دهند. نا گفته نماند با برنامه نویسی به زبان‌های اکثرا PHP و ASP این امکانات به سایت‌ها اضافه شد. ترکیب این زبان‌های برنامه نویسی با زبان های کد نویسی همانند JS و CSS رنگ تازه به دنیای وب سایت داد تا بتوانند امکانات جالبی به سایت‌ها اضافه کنند.

چگونه باید یک سایت طراحی کنیم ؟!

چگونه باید یک سایت طراحی کنیم

طراحی سایت به روش کد نویسی از صفر

یکی از روش‌های طراحی سایت و یا سفارش طراحی سایت این است که سایت رو از صفر کد نویسی کنیم! این موضوع زمان زیاد و هزینه نسبتا زیادی میبره و سایت از صفر برنامه نویسی میشه و اختصاصی برای شما خواهد بود. در این مدل سایت تمامی المان ها و امکانات مورد نیاز شما برای شما طراحی خواهد شد و یک پنل مدیریت مخصوص برای شما طراحی خواهد شد.

طراحی سایت با کد نویسی,برنامه نویسی سایت

طراحی سایت توسط سیتسم‌های مدیریت محتوا (CMS)

نسل جدیدی از طراحی سایت وارد بازار شد. این نسل سیستم مدیریت محتوا نام داشت. در این مدل طراحی سایت مجموعه کد‌های آماده که اکثر آن‌ها به زبان PHP بوده اند به صورت آماده وارد و رایگان به بازار طراحی سایت عرضه شدند. با نصب این کد ها در هاست، سایت ها در کمتر از 5 دقیقه آماده استفاده و شخصی سازی می‌شد.

سیستم های مدیریت محتوای زیادی وارد بازار شدند و از این عرصه حذف شدند برای مثال : Magento ، PHP nuke ، PrestaShop ، Open cart سیستم‌های مدیریت محتوای بودند که هم اکنون نیز در حال فعالیت هستند اما دو سیستم مدیریت محتوا در بین این سیتسم‌ها بسیار عالی و خوب کار کردند که WordPress و Joomla نام داشتند.

سیستم های مدیریت محتوا

جوملا

سیستم مدیریت محتوا جوملا,جوملا

این سیستم مدیریت محتوا به زبان PHP نوشته شده است. Joomla یک سیستم کاملا آماده است که بدون داشتن دانش برنامه نویسی شما به راحتی میتوانید سایت خودتان را پیاده سازی و آماده کنید.

با جوملا میتوان به راحتی سایت را مدیریت کرد و در آن محتوا تازه گذاشت همچنین با سیستم بسیار راحتی که دارد میتوانید عناصر سایت را به راحتی و با چند کلیک تغییر دهید. این CMS از سئو بسیار خوبی بهره برده است پس خیالتان از بابت سئو این سیستم کاملا راحت باشد. در کنار خصوصیات خوبی که جوملا دارد باید امنیت را به این ویژگی ها اشاره کرد که کد نویسی این سیستم بسیار دقیق بوده و با کمترین باگ های امنیتی پیاده سازی شده است.

وردپرس

سیستم مدیریت محتوا وردپرس,وردپرس

با آمدن وردپرس دنیای وب جان تازه ای گرفت. CMS وردپرس توانست با ظاهر بسیار راحتی که دارد نظر بسیاری از مخاطبان و طراحان سایت را به خود جلب کند تا اینجا که در سال 2019 اعلام شد 33 درصد سایت‌های سراسر جهان با این سیستم مدیریت محتوا طراحی شده اند. این در حالی بود که سایر سیستم‌ها از آمار کمی برخوردار بودند.

وردپرس یک رقیب جدی برای جوملا بود و بازار جوملا را بسیار تحت تاثیر قرار داد! توسعه دهندگان زیادی در سر تا سر جهان دائما در حال توسعه وردپرس هستند و این مسئله باعث شده تبدیل به یک غول بی رقیب در CMS ها بشود.

از ویژگی های این سیستم میتوان به امنیت بسیار بالا و عالی، سئو با کیفیت و خوب، ظاهر ساده و کاربر پسند اشاره کرد. در کنار این موارد منابع بسیار زیادی برای وردپرس وجود دارند که به راحتی میتوانید آموزش‌های بسیار زیادی در مورد وردپرس ببینید.

بعد از محبوبیت های فراوان توسعه دهندگان برای پیشرفت بیشتر تلاش بسیار زیادی کردند و ثمره این تلاش ها وجود قالب ها و افزونه‌های کاربردی بسیار با کیفیت است که شما با نصب آن‌ها به راحتی میتوانید امکانات بسیار خوبی به سایتتان اضافه کنید و از آن استفاده کنید

امیدوارم به انواع روش های طراحی سایت پی برده باشید و این مقاله برای شما مفیده بوده باشه 🙂

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

10 + شش =